Aile & Çift Danışmanlığı

Aile & Çift Danışmanlığı

Pek çok çiftte şu cümleleri duymuşumdur:

“Yaşadığım en büyük çıkmaz bu! Ne yapsam, hangi yolu denesem olmadı.. Kendimi çok çaresiz hissediyorum.., Bazen kendime bazen ona karşı çok öfkeli oluyorum.. Nasıl buraya geldik inanamıyorum.. Artık bu şekilde yaşamaya dayanamıyorum..”

Eğer ilişkide sorun yaşıyorsanız sizin için olduğu gibi varsa çocuklarınız başta olmak üzere çevrenizdekileri de ele alarak genişleyen bir halkanın içinde olduğunuzu fark etmişsinizdir.

Geldiğiniz yerde muhtemel ki birbirinizi karşılıklı suçlayıp, kızan veya biriniz şikayet edip, kızıp suçlayıp, ilişkide talep eden taraf, diğeriniz ilişkiden uzaklaşıp kendini kapatan veya her ikiniz de birbirinizden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışan, az iletişim içinde, zorunlulukların dışında birbirinizle iletişime geçmemeyi tercih eden davranış şekli geliştirdiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki yaşanan stres değil de bu stres sırasında destekleyici ilişkinin eksikliği dayanma gücünü azaltıyor. Hormonlar, bağışıklık sistemi içindeki bu olumsuz ruh halinden etkileniyor.,

İlişkide güvene, yakınlığa ihtiyaç duyduğumuzda uzanıp sıcak bir eli tutmak yaşanan pek çok zorluğa katlanmayı ve sıkıntıları atlatmayı sağlıyor.

Bir çift olmak ilişkide güven huzur hissetmek, zorluklara karşı destek bulmak, sevmek, sevilmek, varoluşun kabul, saygı görmesi anlamına gelir.

Çıktığınız yerdeki amaçlarınızla geldiğiniz yer farklı ise geçtiğiniz yollara beraberce bakmaya ve ilişkiyi başka bir açıdan görmeye ihtiyacınız var demektir.

“Biz ne oldu da bu haldeyiz?” diyorsanız ve bu durumun değişmesini istiyorsanız inanın yapacak daha çok şey var demektir.

Psikolog Nur Yaşar Ankara Üniversitesi (Sağlık Bilimleri Enstitüsü) Aile Danışmanlığı Bitirme Projesi

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Aile Danışmanlığı bitirme projem, ilişkilerinde sorunlar yaşayan, pek çok alanda işlevselliği bozulmuş çiftlere danışmanlık yapıp kendilerinin danışmanlık almasındaki etkileri ölçmekti. Projemde çiftlerin, işlevselliğinin bozulduğu alanları terapiye başlamadan önce ölçüp terapi bittikten sonra da sorun yaşadıkları alanların düzelip düzelmediğinin ölçümü yapmaktı.  (Söz konusu projemin kısa bir özetine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.)

Psikolog Nur Yaşar